Ubisoft
Dodane przez Paul dnia Styczeń 18 2008 18:45:43
Ubisoft Entertainment (dawniej Ubi Soft) to znane wydawnictwo gier komputerowych i gier video. Jego główna siedziba znajduje się w Montreuil-sous-Bois, we Francji. Ma siedziby w ponad 20 krajach, łącznie z rozwijającymi się studiami, m.in. w Montrealu, Barcelonie, Północnej Karolinie (USA), Düsseldorfie, Mediolanie. Od roku 2004 jest trzecim co do wielkości niezależnym wydawcą gier video w Europie i siódmym co do wielkości w USA. Właściwa wymowa nazwy "Ubisoft" to "Jubisoft" (ang. you be soft), a nie jak się powszechnie uważa "Ołbisoft" (ang. ooh be soft).

Trochę o historii firmy

W 1986 we Francji pięciu braci z rodziny Guillemont stworzyło Ubisoft jako wydawnictwo gier komputerowych. Yves Guillemont zawiązał współpracę z Electronic Arts, Sierra On-Line i MicroProse; koncerny te zaczęły rozpowszechniać gry Ubisoftu. Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku Ubisoft zaczął rozwijać się na rynkach zagranicznych; między innymi w Stanach, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. Ubisoft wprowadził w życie własny program rozwoju, co doprowadziło w 1994 r. do otwarcia studia w Montreuil we Francji, które później stało się główną siedzibą Ubisoftu. W tym samym roku Michel Ancel wymyślił postać Raymana, która od 1995 do mniej więcej 2007 r. miała poważną rolę w nowych grach video. W 1996 r. Ubisoft stał się publiczną firmą, która wciąż się rozwijała otwierając nowe siedziby już na całym świecie, między innymi w Szanghaju i Montrealu.

W roku 2000 Ubisoft objął amerykańską siedzibę Red Storm Entertainment, rozwijającego się studia, założonego przez pisarza Toma Clancy'ego. Tom Clancy był już znany z tego, że tworzył świetne gry oparte na własnych książkach. W 2001 r. Ubisoft nabył Blue Byte Software, znane z serii Osadników. W ciągu roku 2003 wydawnictwo miało już swe jednostki w 22 krajach, z czego dziewięć jednostek miało swoją własną produkcję lub pełniło jakąś ważniejszą funkcję. Ubisoft odniósł w tym roku masę sukcesów. Miał gry, dzięki którym wydawnictwo zarobiło sporo pieniędzy. Były to między innymi: Tom Clancy's Splinter Cell, Prince of Persia: The Sands of Time, XIII, Rayman 3, Tom Clancy's Rainbow Six 3: Raven Shield i Beyond Good and Evil.

W latach 2002-2003 Ubisoft zarobił 453 miliony euro; w latach 2003-2004 suma urosła do 508 milionów euro. Od 2004 r. w Ubi pracowało ponad 2350 osób, z czego ponad 1700 osób w produkcji. Yves Guillemot, jeden z pięciu braci – założycieli, jest obecnie prezesem Ubisoftu.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i na początku obecnej dekady, Ubisoft zobowiązał się do posiadania gier On-line, biorąc się za Uru: Ages Beyond Myst, The Matrix Online oraz europejską i chińską operację EverQuestu. Wydawca założył ubi.com jako swoją główną stronę. W lutym 2004 r. Ubisoft usunął grę Online Uru i zrezygnował z funkcji, jaką pełnił na The Matrix Online. Nie zważając na nic, tydzień później ogłosił nabycie Wolfpack Studios, stwórców MMORPG i Shadowbane, a w lipcu 2004 r. Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow Ubisoftu został wydany na pierwszego Xboxa oraz Playstation 2.

20 grudnia 2004 r. Electronic Arts (EA) wykupił 19,9% udziałów w firmie (aktualnie posiada tylko 15%). W tym czasie Ubisoft napisał raport, w którym była mowa o tym, że rozpatrzył kupno swego "nieprzyjaciela" dopiero, kiedy zauważył, co tak naprawdę EA zamierza zrobić.


Siedziba firmy w MontrealuŹródło: wikipedia.pl